Пробне зовнішнє незалежне оцінювання дає можливість ознайомитися з процедурою проходження зовнішнього незалежного оцінювання. Тести пробного тестування відповідають програмам зовнішнього незалежного оцінювання та укладаються Українським центром оцінювання якості освіти.
Реєстрація
Реєстрація осіб для участі в пробному зовнішньому незалежному оцінюванні триватиме з 1 листопада до 15 грудня 2014 року.
Детальну інформацію щодо порядку реєстрації розміщено на сайті регіонального центру оцінювання якості освіти, на території обслуговування якого особа бажає проходити пробне зовнішнє незалежне оцінювання.
1 Вінницький регіональний центр оцінювання якості освіти
http://vintest.org.ua
Вінницька область
Житомирська область
Хмельницька область
2 Дніпропетровський регіональний центр оцінювання якості освіти
http://dneprtest.dp.ua
Дніпропетровська область
Запорізька область
3 Донецький регіональний центр оцінювання якості освіти
http://test.dn.ua
Донецька область
Луганська область
4 Івано-Франківський регіональний центр оцінювання якості освіти
http://www.test.if.ua
Івано-Франківська область
Закарпатська область
Тернопільська область
Чернівецька область
5 Київський регіональний центр оцінювання якості освіти
http://kievtest.org.ua
м. Київ
Київська область
Черкаська область
Чернігівська область
6 Львівський регіональний центр оцінювання якості освіти
http://lvtest.org.ua
Львівська область
Волинська область
Рівненська область
7 Одеський регіональний центр оцінювання якості освіти
http://test-center.od.ua
Одеська область
Кіровоградська область
Миколаївська область
Херсонська область
8 Харківський регіональний центр оцінювання якості освіти
http://zno-kharkiv.org.ua
Харківська область
Полтавська область
Сумська область
Для кожного учасника пробного зовнішнього незалежного оцінювання на веб-сайті регіонального центру оцінювання якості освіти буде створено інформаційну сторінку «Особистий кабінет учасника пробного ЗНО».
Графік проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання
21 березня 2015 року – з української мови і літератури;
28 березня 2015 року – з англійської мови, біології, географії, іспанської мови, історії України, математики, німецької мови, російської мови, фізики, французької мови, хімії.
Увага! Кожен учасник може взяти участь лише в одному із тестувань, що проводяться 28 березня.
Вартість пробного зовнішнього незалежного оцінювання
Пробне зовнішнє незалежне оцінювання проводиться за кошти фізичних та юридичних осіб. Вартість одного тестування в усіх регіонах України становить 89 грн.
У день проходження пробного зовнішнього незалежного оцінювання
Допуск особи до пункту пробного тестування здійснюватиметься за наявності таких документів:
o паспорта (свідоцтва про народження);
o запрошення для участі в пробному зовнішньому незалежному оцінюванні;
o квитанції про сплату вартості послуг за проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання.
Визначення результатів тестування
Після виконання тестових робіт усім учасникам пробного зовнішнього незалежного оцінювання буде видано інформаційний бюлетень із відповідями на тестові завдання та схемами підрахунку тестових балів.
Для визначення результату за шкалою 100-200 балів необхідно буде скористатися спеціальним сервісом, розміщеним на інформаційній сторінці «Особистий кабінет учасника пробного ЗНО».
Умови прийому до ВНЗ на наступний рік містять низку новацій.
Зокрема, чітко встановлені обмеження на прийом сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання: виші матимуть право приймати сертифікати лише поточного навчального року. «Тобто абітурієнти, які складали ЗНО минулого року, повинні будуть перереєструватися на проходження ЗНО знову – в 2015 році».
Впроваджена в 2010 році практика, коли використовувалися сертифікати ЗОН попередніх років, була нелогічною: «Результат ЗНО є рейтинговим, тобто він вимірює рівень знань вступника порівняно з рівнем інших вступників поточного навчального року. Тому оцінки двох років порівнювати нелогічно».
Ще одна причина впровадження так званого принципу давності сертифіката пов’язана з тим, що в 2015 році змінюється методика розрахунку бала сертифіката. Раніше в умовах прийому встановлювався мінімальний прохідний бал на рівні 124, а для профільних предметів – 140. Український центр оцінювання якості освіти прийняв рішення про застосування наступного року принципу«склав/не склав»для тесту ЗНО: тобто буде встановлюватися мінімальна кількість балів для ЗНО, і якщо її не набрати, то тест вважатиметься не складеним. «Тобто ті люди, які набирають меншу за необхідну кількість балів, не отримують сертифікату, а їхні бали не переводяться в 200-бальну рейтингову шкалу». Відповідно, якщо людина набрала більшу кількість балів, ніж мінімально встановлена, то її бали рейтингуються і переводяться в шкалу від 100 до 200: «А це означає, що 101 бал – це вже прохідний, і дає право вступу до вишу».
В умовах прийому до ВНЗ на 2015 рік немає встановлених мінімальних прохідних балів. «Будь-хто, хто має сертифікат ЗНО, за визначенням має право для участі у вступній кампанії. Ті, хто не склав тест, сертифікат із цього предмета не отримають».
Водночас в умовах прийому збережено правило для вищих навчальних закладів установлювати мінімальний прохідний бал. Це, наприклад, дає право «сильнішим» вишам установити вищий прохідний бал просто для того, щоб спростити роботу з опрацювання документів вступників, не приймаючи документи з нижчими балами. «Тому абітурієнтам, які готуватимуться до вступу в 2015 році, треба уважно ознайомитися з відповідною інформацією про прохідні бали, що буде розміщена на сайтах вишів».
Крім того, в Законі України «Про вищу освіту» є вимога про присвоєння різним складовим конкурсного бала певних коефіцієнтів залежно від пріоритетності предмета. Перелік предметів, із яких треба пройти ЗНО, формується самими вишами. «Залежно від того, який предмет є пріоритетним для вступу на ту чи іншу спеціальність, визначаються різні коефіцієнти. При цьому сума коефіцієнтів, що присвоюються кожній складовій, повинна не перевищувати одиниці».
Нова процедура розподілу місць державного замовлення. Відповідно до Закону «Про вищу освіту», абітурієнт подає заяву на проходження ЗНО, зазначає спеціальності та ВНЗ, в яких він бажає навчатись. Після проходження ЗНО і складання вступних іспитів, автоматично з кожної спеціальності формується рейтинговий список. «Місця державного замовлення підуть у ті університети, які зазначили вступники у заявах. Тобто бюджетні місця будуть отримувати не виші, а найсильніші абітурієнти».
Але ця система запрацює з 2016 року. Із 2015 року буде перехідний період. Так, наступного року вишам перед початком вступної кампанії надаватиметься 80 % тієї кількості місць державного замовлення, яку вони мали торік. Решту 20 % місць розподілятимуть за вищеописаним принципом.
«Кінцева мета, що закладена законом про вищу освіту, полягає в тому, щоб місця державного замовлення йшли туди, куди вступають найсильніші абітурієнти. За цих умов вишам варто зважити на те, які абітурієнти до них прийдуть, і на 2016 рік бути готовим. Бо якщо вони не наберуть жодних додаткових місць державного замовлення із 20 %, то це означає, що в них є серйозні проблеми, і їм треба або закриватися, або об’єднуватись, або по-іншому працювати з абітурієнтами. Тому цей перехідний період визначений не стільки для держави, скільки для ВНЗ, щоб вони зорієнтувалися, чи можуть претендувати на місця державного замовлення».
Прийом документів вступників розпочнеться 10 липня, а закінчиться 1 серпня о 10:00. Списки рекомендованих до зарахування будуть оприлюднені 2 серпня. Крім того, встановлюється пріоритетність різних заяв на вступ. Абітурієнт повинен зорієнтуватися: ким він хоче бути і де він хоче навчатися.
«Усі пам’ятають ситуацію минулих років, коли закінчується третя хвиля зарахування, ще залишається купа місць державного замовлення, а далі – бардак. Адже далі і починається основна корупція при вступі, бо відстежити, кому зі списку зателефонують із приймальної комісії і скажуть приносити сертифікат, дуже складно».
Наступного року цієї проблеми не буде, бо всіх абітурієнтів зараховуватимуть у першу хвилю. Це відбуватиметься завдяки тому, що кожен вступник, який має право подавати 15 заяв (по три заяви до п’яти ВНЗ), повинен виставити пріоритетність кожної заяви. «Наприклад, вступник найбільше хоче вступити на право в Києво-Могилянську академію – це пріоритет № 1, і якщо він потрапляє за своїми балами в цей заклад, то всі інші заяви автоматично анулюються, і ця людина «не бовтається» в списках і штучно їх не розтягує. А якщо вона до Могилянки не потрапляє, але другою за пріоритетністю зазначається заява на вступ, скажімо, на право до університету ім. Франка, і вона туди вступає, то решта її заяв випадає зі списку, – повідомила перший заступник міністра освіти і науки та додала, що списки зарахованих будуть автоматично сформовані фактично після подачі всіх заяв. – Тому що тобі пропонують одне місце за найвищим із тих пріоритетів, за яким ти приходиш на місце державного замовлення. Саме тому студенти мають дуже відповідально підійти до виставлення пріоритетності своїх заяв».
|